Kalibracja mierników

Po kalibracji wejść, czyli potencjometrów hamulców, przyszła kolej na mierniki elektryczne, manometry oraz prędkościomierz. Są to wyjścia w większości obsługiwane przez funkcję PWM interfejsu PoKeys. Jedynym wyjątkiem jest prędkościomierz, dla którego zabrakło takiego wyjścia i jest kontrolowany jedynym wyjściem analogowym na pinie 43, który jest jak na razie dostępny w wersji PoKeys55. Po wprowadzeniu obsługi wielomianu piątego stopnia oraz kilku dodatkowych modyfikacjach w exe (ostatnia działająca wersja to 478) cała kalibracja stała się wygodniejsza i bardziej precyzyjna.

Sposób podłączenia mierników można znaleźć w dokumentacji technicznej, a podłączenie prędkościomierza tutaj. Możemy zatem przejść do kalibracji, w której pomoże arkusz XLS używany także podczas kalibracji hamulców.

W zasadzie każdy z mierników kalibruje się w identyczny sposób, a zmieniają się jedynie wartości maksymalne i skala miernika. Opisany tu przykład dotyczy amperomierza 1. Uruchamiamy zatem oprogramowanie PoKeys i podłączamy się do interfejsu. Następnie otwieramy okienko „PWM settings” (z menu Peripherals > PWM outputs… lub wciskając klawisz F6).

kalout_01

W oknie tym należy ustawić następujące parametry. PWM period: 85250 ns i kliknąć przycisk Set. Następnie zaznaczyć pin wyjściowy, który będziemy kalibrować oraz zaznaczyć opcję „Send to device on change”.

kalout_02

W naszym przykładzie wyjście amperomierza 1 znajduje się na pinie 17. Otwieramy arkusz kalibracyjny i przechodzimy do arkusza „Mierniki”

kalout_03

Następnie, w oknie PWM settings, ustawiamy suwak dla Pin 17 tak aby wskazówka amperomierza 1 wskazywała 100A:

kalout_04

i wartość PWM period wpisujemy do odpowiedniego pola w arkuszu kalibracyjnym:

kalout_05

Podobnie odnajdujemy pozostałe wartości PWM period i wpisujemy je do arkusza, aż do końca skali. Jeśli rezystor kalibracyjny w mierniku został prawidłowo dobrany, to dla wartości 85250 ns wskazówka amperomierza powinna wskazywać 800A.

Gdyby wartość maksymalna, czyli wspomniane 85250 us nie odpowiadało faktycznej wartości maksymalnej na mierniku (w tym przykładzie 800A) to na pierwszym arkuszu należy podać wartość wskazywaną dla maksymalnego PWM Period:

kalout_12

W powyższej tabelce są domyślnie wprowadzone wartości zgodne ze skalami mierników stosowanych w lokomotywach serii EU/EP07. Warto poświęcić więcej czasu na dokładne ustawienie mechanizmów mierników i precyzyjny dobór rezystora kalibracyjnego o możliwie dużej dokładności, niż modyfikować te wartości domyślne.

Po wpisaniu wszystkich wartości wykres pokaże charakterystykę miernika, która zostanie skorygowana podczas symulacji. Można już przejść do arkusza głównego klikając przycisk „Powrót do eu07.ini”:

kalout_06

Jeśli dokonaliśmy kalibracji wszystkich wejść i wyjść, to z arkusza głównego można skopiować całą zaznaczoną sekcję:

kalout_07

lub skopiować tylko wybraną linię i wkleić ją do pliku eu07.ini znajdującego się w głównym katalogu symulatora. Gdy przenosimy tylko wybrane linie to należy pamiętać aby skopiować również linię zawierającą wpisy o maksymalnych wartościach skali poszczególnych mierników:

kalout_08

Kalibracja pozostałych mierników (zarówno elektrycznych jak i manometrów) sterowanych funkcją PWM, odbywa się na podobnej zasadzie.

Trochę inaczej wygląda to dla prędkościomierza, gdzie sygnałem sterującym jest wyjście analogowe (pin 43) interfejsu PoKeys55. W tym przypadku zastosowałem dodatkowy konwerter sygnału analogowego na wartość prędkości wysyłaną do falownika za pomocą interfejsu szeregowego UART. Kalibracja wskazań odbywa się tu w następujący sposób. W żółtych polach arkusza „Hasler” wpisujemy wartość z zakresu 0-1023 wyjścia analogowego, które można znaleźć w oknie „Analog inputs and outputs” (z menu Peripherals > Analog inputs and outputs lub wciskając klawisz F5).

kalout_09

Przesuwając suwak wyjścia analogowego i kliknięciu przycisku „Set” znajdujemy wartość parametru „Value” dla kolejnych prędkości na skali prędkościomierza i wpisujemy je w żółtych polach arkusza:

kalout_10

Po znalezieniu wszystkich wartości wracamy na główny arkusz i kopiujemy odpowiedni wpis kalibracyjny do pliku eu07.ini:

kalout_11

Po skalibrowaniu wszystkich mierników możemy się cieszyć poprawnymi wskazaniami na naszym pulpicie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.