Pulpit EU07 – dokumentacja techniczna

Bardziej swobodne opisy można poczytać w kategorii Pulpit EU/EP07, jeśli jednak ktoś jest zainteresowany techniczną stroną projektu, to służę dokumentacją. To jest projekt rozwojowy, więc i dokumentacja będzie się zmieniać, zatem zapraszam tu od czasu do czasu. Jak czas pozwoli będę aktualizował zawartość.

Materiały pomocnicze:

  • MaSzyna_kalibracja_hamulcow-miernikow – wersja 1.44, wielomian piątego stopnia działa z exe 478 i nowszymi (arkusz .xls)
  • SZK v4.0 pcb – sterownik zasilania kontrolek (projekt płytki)
  • SWNN v5.0 – sterownik woltomierza niskiego napięcia (schemat i projekt płytki)
  • SMNN v2.2 – sterownik mierników niskiego napięcia (schemat i projekt płytki)
  • SPMM v1.1 – sterownik podświetlenia mierników i manometrów (schemat i projekt płytki)
  • A2SS v1.0 – konwerter sygnału analogowego na wartość prędkości (schemat, projekt płytki i wsad do mikrokontrolera ATmega88PA (FuseBity: Low 0xE2, High 0xDF, Ext 0x07)
  • SZB v1.0 – sterownik zasilania buczka (schemat i projekt płytki)
  • panele_pulpitu – rysunki w skali 1:1 paneli mierników i przełączników (pliki .pdf)
  • nastawniki – rysunki zębatek i tarcz enkoderów nastawników jazdy i bocznikowania

Wszystkie załączone pliki schematów (.sch) i projektów płytek (.pcb) można otwierać bezpłatnymi programami ExpressSCH i ExpressPCB.
Wsad do mikrokontrolera (.hex) można wgrać programem eXtreme Burner AVR przy użyciu programatora USBasp.

Zmiany wprowadzone do exe 180212 w patchu 18.01 pozwalają w końcu przejść na nową wersję symulatora w połączeniu z pulpitem wykorzystującym PoKeys. Niestety nowości w klawiszologii, które weszły wraz konwersją symulatora na C++ uniemożliwiały skutecznie działanie. Na szczęście teraz można dopasować konfigurację PoKeys oraz klawiszologię w pliku  eu07_input-keyboard.ini i cieszyć się nowościami w połączeniu z realistycznym pulpitem. Nie obędzie się, jak wspomniałem, bez rekonfiguracji niektórych wyjść (np. załączanie WSa, syreny czy obsługi czerwonych świateł na czole) ale można to dość łątwo zrobić. Na szczęście większość pozostała bez zmian co dotyczy również kalibracji mierników i hamulców. Ten fragment pliku eu07.ini można sobie spokojnie skopiować ze starszej wersji symulatora. Można także korzystać z wyżej zamieszczonego arkusza kalibracyjnego.

Komunikacja szeregowa – Arduino

Z chwilą pozyskania oryginału nastawnika rozpocząłem migrację sterowania z dotychczasowej platformy PoKeys do komunikacji szeregowej z wykorzystaniem Arduino Mega. Przez jakiś czas oba kontrolery będą się dzieliły zadaniami bo nie jestem w stanie w szybkim czasie przepiąć wszystkiego. Na szczęście takie współdziałanie sprawdza się dobrze, więc okres przejściowy może spokojnie trwać bez unieruchomienia pulpitu. Inna koncepcja obsługi nowych nastawników (jazdy, bocznikowania i kierunku) skłoniła mnie do przygotowania dedykowanego interfejsu komunikującego się po magistrali I2C, pozostałe elementy w miarę możliwości postaram się wykorzystać bez większych zmian (np. SZK) lub wyeliminować całkowicie, zastępując stosownym fragmentem kodu mikrokontrolera (np. SMNN lub A2SS). W przypadku mierników WN oraz manometrów będzie konieczne dopasowanie rezystorów kalibracyjnych ze względu na zmianę napięcia mikrokontrolera z 3,3V w PoKeys na 5V w Arduino Mega.

Materiały związane z elementami współpracującymi z Arduino:

  • Kalibracja manometrów (.xlsm) – arkusz ułatwiający kalibrację nieliniowości ustrojów elektromagnetycznych
  • I2CIN – interfejs nastawników po I2C

2 komentarze do “Pulpit EU07 – dokumentacja techniczna

  1. Dziękuję za sugestię.
    Pomyślę o tym uaktualniając dostępną tu dokumentację. Niestety wymaga to trochę czasu i jak tylko go znajdę… nadchodzą długie zimowe wieczory 😉 to jest szansa, że pojawi się nowsza wersja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.