Jedne z pierwszych elementów, które uruchomiłem, poza przyciskami i przełącznikami (te nie wymagały dodatkowych układów sterujących) były lampki kontrolne. Na szczęście twórcy symulatora zadbali o wyprowadzenie poprzez PoKeys sterowania podstawowych lampek.
Zdecydowałem, żeby głównym źródłem zasilania układów pulpitu stał się standardowy zasilacz wykorzystywany w stacjonarnych komputerach PC. Nie chciałem również rozprowadzać napięcia 230V wewnątrz obudowy aby nie wprowadzać dodatkowych zakłóceń oraz nie komplikować budowy. Nie chciałem też narażać siebie i układów elektronicznych na przypadkowy kontakt z tym dość wysokim napięciem.
Zatem źródłem światła dla lampek stały się standardowe żarówki samochodowe 5W typu W5W. Dla mnie to rozwiązanie skutecznie i tanie, a jednocześnie typowe w przypadku konieczności wymiany uszkodzonej żarówki. Zasilanie 12V pociągnęło jednak konieczność dobudowania małego układu sterowania zasilaniem wykorzystującego przekaźnik i transoptor. Odseparowało to układ elektryczny 3,3V PoKeys sterujący podawaniem zasilania 12V na poszczególne żarówki. Zamiast budować jeden układ zawierający wszystkie elementy do sterowania wszystkimi żarówkami zdecydowałem się wykonać małe sterowniki dla każdej lampki niezależnie. Dzięki takiej modułowej budowie mogę łatwo dołożyć kolejny, gdy pojawi się możliwość sterowania jakąś dodatkową lampką lub wymienić pojedynczy układ w przypadku jego awarii nie ingerując w pozostałe lampki.
Jak na razie to rozwiązanie sprawdza się znakomicie. Robiłem również próby wykorzystania układów zasilania do załączania innych elementów, np. oświetlenia zewnętrznego. Zatem tego typu moduł może pełnić potencjalnie również inne funkcje niż pierwotne sterowanie zasilaniem lampek kontrolnych.
Modernizacja powyższego projektu umożliwiająca przyciemnienie jest opisana tutaj. Niestety pociągnęła ona za sobą dodatkową komplikację i konieczność zwiększenia liczby i tak już licznych przewodów. Dlatego powstał zintegrowany SZK.