Woltomierz NN

MaSzyna nie ma jak na razie wyprowadzenia sygnału poprzez PoKeys do sterowania woltomierzem niskiego napięcia.Nie bardzo byłoby to i tak możliwe, bo wszystkie wyjścia PWM, oraz wyjście analogowe są już wykorzystane. W tej sytuacji jedynym wyjściem było zaprojektowanie niezależnego układu wykorzystującego dostępne sygnały np. włączenie baterii, włączenie WS’a czy w końcu włączenie przetwornicy i podanie odpowiedniego napięcia na miernik. Jak wspominałem elektronikiem nie jestem, ale z pomocą przyszedł (a właściwe zasugerował taką możliwość i wykonał projekt) kolega miko22 z forum MaSzyny. Wytrawiłem (pierwszą w życiu) płytkę i polutowałem prototyp. Zadziałało prawie dobrze, ale trzeba było trochę zmienić (w sumie uprościć) projekt aby dostosować do w miarę realistycznego zachowania woltomierza.

Finalna wersja płytki jest znacznie mniejsza i ma mniej elementów. Została zamontowana na stałe wewnątrz obudowy pulpitu i sprawuje się bardzo dobrze. Kolejny miernik reaguje jak tego można oczekiwać.

Jest październik 2015. Minęło trochę czasu i powyższy sterownik zastąpiłem bardziej wyrafinowanym układem – SMNN, który pozwala sterować zarówno woltomierzem jak i amperomierzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.