SMNN – ostatnie mierniki ożyły

Długa przerwa w pracach nad pulpitem została ostatnio przerwana. Otrzymałem schemat układu sterowania mierników niskiego napięcia co zaowocowało uruchomieniem ostatniego z nich – amperomierza, a woltomierz zyskał na większym realizmie działania.

Testy sterownika poza pulpitem

Pierwsze testy sterownika odbyły się poza pulpitem

Byłem zmuszony wprowadzić kilka modyfikacji do gotowego projektu, tak aby mógł współpracować z moim sterownikiem zasilania kontrolek (SZK). Dopasowaniu indywidualnemu podlegały również zastosowane rezystory, potencjometry oraz kondensatory. Założenie było takie, aby pracujące w szeregu rezystor i potencjometr pozwalały na wygodną regulację wskazań mierników. Zastosowałem potencjometry wieloobrotowe, które ułatwiają płynną i precyzyjną regulację. Teraz po załączeniu baterii woltomierz wskazuje ok. 90V, następnie po podniesieniu pantografu, załączeniu WSa oraz przetwornicy wskazanie wzrasta do ok. 110V. Dzięki układowi rezystor-kondensator, ten wzrost następuje po ok. 2 sekundach od załączenia przetwornicy. Po tym czasie pojawia się również wskazanie na amperomierzu odpowiadające sytuacji ładowania baterii, czyli ok 35A. Uzupełnienie układu o zestaw odpowiednio dobranych kondensatorów pozwala na zasymulowanie zwłoki (ok. 7s), po której, w przypadku wyłączenia przetwornicy, wskazania zarówno amperomierza jak i woltomierza wracają do wartości początkowych (0A i 90V). Opadanie wskazań trwa ok. 2s. Po wyłączeniu baterii oba mierniki wskazują wartość 0.

WIS-63M

Załącznik WIS-63M jaki stosowany jest w lokomotywie

Takie zachowanie ma możliwie wiernie odtwarzać to co się dzieje na pulpicie lokomotyw serii EU07 (303E) oraz ET41.

SMNN_2.2_pcb

Obie płytki sterownika przed zmontowaniem

Ze względu na miejsce zajmowane wcześniej przez znacznie mniejszy sterownik woltomierza oraz ułatwienie ewentualnej modyfikacji ilości i wartości użytych kondensatorów, zdecydowałem się na piętrową konstrukcję sterownika. Dolna część zawiera większość elementów wykonawczych i regulacyjnych (przekaźniki, diody, rezystory i potencjometry) oraz wszystkie przyłącza, natomiast na piętrze zamontowane zostały tylko kondensatory podtrzymujące.

Nowy układ sterujący uzupełnia również, zdobyty ostatnio i to całkiem niespodziewanie, oryginalny wyłącznik WIS-63M.

Zmiana stosowanego dotychczas sterownika woltomierza (SWNN) wymusiła kilka modyfikacji okablowania i połączeń, a także dostosowanie oprogramowania mikrokontrolera PoKeys. Na szczęście wszystko przebiegło pomyślnie i nowy sterownik został zamontowany na stałe.

Poniższe nagranie prezentuje zachowanie się mierników podczas załączania oraz wyłączania poszczególnych układów.

Treść jest niedostępna.
Zaakceptuj politykę prywatności klikając przycisk Akceptuję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.