Log4OM to jeden z programów do logowania łączności. Ma wielu zwolenników ale również przeciwników. Ja go odkryłem jakiś czas temu i cały czas poznaję jego liczne funkcje. Jedną z nich jest możliwość rejestrowania aktywności terenowych jako łowca. Nie jest to niezbędne, bo w wielu przypadkach to aktywator jest zobowiązany do logowania łączności oraz przesłania ich w odpowiedni sposób, co zapewnia łowcy przyznanie stosownych punktów. Jako, że Log4OM jest moim podstawowym programem logującym, gdzie gromadzę wszelkie łączności (czasem logując bezpośrednio, a w przypadku moich aktywności terenowych importując z innych programów np. Ham2K PoLo), to chciałbym w nim mieć możliwie dużo informacji. Jednymi z nich są referencje aktywowanych miejsc z programów POTA, SOTA, PGA czy Flora&Fauna. Niektóre z tych programów (SOTA, IOTA) umożliwiają automatyczną aktualizację referencji (menu Settings > Update resources) ale inne nie.
Lista aktywności jest długa i dla mnie większość z nich jest bezużyteczna, jednak nie zawiera np. aktywacji w programie Polish Gmina Award – PGA, a w przypadku mojego ulubionego programu POTA, referencje nie są automatycznie aktualizowane. Brak danej referencji w obsługiwanym programie np. POTA wymaga dodania ręcznego klikając przycisk (+) i wpisując pełną referencję, co bywa uciążliwe.
Postanowiłem pogrzebać trochę w możliwościach programu i spróbować zaktualizować bazę dostępnych referencji POTA. Udało się to, zatem opiszę tu kroki jakie należałoby wykonać.
Otwieramy stosownego menadżera z menu Utilities > Award Manager, a następnie klikamy dwukrotnie pozycję POTA na liście programów znajdującej się po lewej stronie:
Spowoduje to wyświetlenie szczegółów danego programu i korzystając z linku znajdującego się w polu Download URL (https://pota.app/all_parks.csv) pobieramy aktualną listę parków.
W zasadzie można byłoby bezpośrednio skorzystać z tego pliku i zaimportować go do Log4OM, ja jednak robię dodatkową modyfikację. Podczas importu referencji można określić zawartość między innymi pola Reference group. Chciałbym w tym miejscu wstawić oznaczenie kontynentu, które nie znajduje się w pobramym pliku .csv. W takim razie potrzebujemy znaleźć tę dodatkową informację pobierając np. plik dxcc-xxxx-xx.csv z https://github.com/k0swe/dxcc-json. Plik ten zawwiera, m.in. interesujące mnie informacje, któe będzie można powiązać z referencją POTA poprzez entityID.
Łącząc dane z obu pobranych wcześniej plików otrzymujemy taką tabelę:
Zapisujemy tak spreparowaną tabelę do pliku .CSV z kodowaniem UTF-8. W innym przypadku utracimy polskie znaki podczas importu do Log4OM.
W kolejnym kroku wskazujemy tak zapisany plik w zakładce Import, wybieramy rodzaj użytego separatora oraz sprawdzamy, czy zawartość została poprawnie zinterpretowana wciskając przycisk Preview.
Zaznaczamy opcję Allow reuse of fields i przeciągamy rozpoznane pola z Fields identified do odpowiednich pól sekcji Destination.
Przechodzimy do kolejnego kroku przyciskiem Next step. Tu zaznaczamy opcję Skip first row aby nagłówki kolumn je zostały zaimportowane jako dodatkowa referencja.
Klikamy przycisk Next step, a w ostatnim kroku importujemy zawartość pliku do naszej bazy.
Proces importu chwilę potrwa (POTA ma obecnie ponad 75 tysięcy referencji) ale po chwili oczekiwania będziemy mogli kliknąć ikonkę dyskietki zamykając właśnie zaktualizowaną grupę.
Jeśli wszystko przebiegło bez problemów, to np. polska baza parków będzie już zawierała aktualną listę, która na dzień 28 kwietnia 2025 wykazuje 2809 pozycji.