Zegar wtórny i jego sterowanie

Moje małe „muzeum kolei” wzbogaciło się jakiś czas temu o prosty zegar dworcowy. Jest to tzw. zegar wtórny, który aby wskazywał poprawną godzinę musi dostawać stosowny impuls, co minutę, z zegara pierwotnego, tzw. „zegara matki”.

Jak jest „dziecko” to i „matkę” trzeba było zorganizować. W tym celu posłużyłem się drobnymi doświadczeniami z Arduino i skonstruowałem prosty zegar pierwotny, do którego obecnie mam podłączone dwa zegary wtórne.

Więcej o technicznej stronie mojego pierwszego projektu można poczytać na majsterkowo.pl

A tu przykłady realizacji:

Treść jest niedostępna.
Zaakceptuj politykę prywatności klikając przycisk Akceptuję.

Treść jest niedostępna.
Zaakceptuj politykę prywatności klikając przycisk Akceptuję.

zegar_testy

Jednym z większych wyzwań był duży peronowy zegar dwustronny. W zasadzie mechanizm jest w nim identyczny jak w mniejszych zegarach z bydgoskiej fabryki i można powiedzieć, że są to po prostu dwa zegary w jednej obudowie. Problem jednak był w tym, że pomimo wyczyszczenia mechanizmów jeden uparcie się zacinał.

Po zmontowaniu nowej, bardziej wyrafinowanej wersji zegara matki mogłem rozpocząć testowanie jednego z mechanizmów, który nie sprawiał problemów. Drugi niestety spędzał nadal sen z powiek. Wielokrotnie rozbierałem go i ponownie składałem. Niestety bezskutecznie. Na szczęście w końcu udało mi się, jako zegarmistrzowi-samoukowi znaleźć przyczynę zacięć i od tego czasu przywrócenie zegara do życia nabrała tempa. Drugi mechanizm dołączył do testowania.

W międzyczasie obudowa zyskała nową wersję oświetlenia. Oryginalne oprawy zasilane napięciem 24V zastąpiłem klasycznymi na 230V, co pozwoliło podłączyć oświetlenie zegara do domowej sieci elektrycznej.

zegar_tarcze

Rozmontowane tarcze zegara w trakcie testów obu już sprawnych mechanizmów

Po pewnym czasie i dokładnym przetestowaniu całości zegar wrócił do swojego właściciela i zawisł w docelowym miejscu. Dzięki jego uprzejmości mogę pokazać efekt w dzień i w nocy.

peronowy_w_dzien peronowy_noca

Poza dwoma mechanizmami tego zewnętrznego zegara, moja „matka” steruje równolegle jeszcze trzecim zegarem wtórnym zawieszonym wewnątrz hali.

Poniżej kilka kolejnych realizacji, do których wykorzystano zegary pierwotne mojej konstrukcji.

4 komentarze do “Zegar wtórny i jego sterowanie

 1. Cześć
  Jaki jest koszt sterownika do zegara wtórnego?
  Jakie napięcie jest potrzebne do zasilania sterownika?

 2. Wszystkie zegary z jakimi miałem do czynienia mają cewki na napięcie 24V, choć ze względu na to, że pracują poprawnie przy niższym napięciu to zwykle sugeruję używać zasilacza 18V-19V. Zdarzają się cewki na 60V ale takowych jeszcze nie spotkałem i mój sterownik ich nie obsługuje.
  Co do kosztów to proszę zawsze o kontakt poprzez formularz.

 3. Mam na swoim koncie przeróbkę kilku niekompletnych zegarów na wieżach ratusza i kościołach na sterowania elektroniczne. Najczęściej realizuję to za pomocą silników krokowych z odpowiednimi przekładniami mechanicznymi sterowanych z mikrokontrolera z zachowaniem istniejących części. Niektóre zegary pracują już od 20 lat. W zasadzie nie jestem zegarmistrzem lecz elektronikiem ale naprawiałem zegary hobbystycznie praktycznie przez całe życie od najmłodszych lat. Nie ma dużo takich prac. W ostatnich czasie praktycznie odtworzyłem zegar wtórny na budynku dawnych zakładów włókienniczych który został przystosowany do nowej roli jako Inkubator Przedsiębiorczości. Mechanizm ten zachował się w całości. Wykonany był jako kołyska z cewką na 60V wychylająca się w lewo bądź w prawo w zależności od polaryzacji dostarczonego napięcia. Zapadka przenosiła ten ruch na koło zębate wskazówki minutowej. Tak że trafiają się mechanizmy zegarów wtórnych na 60V. Drugi przypadek z ostatniego okresu to odtworzenie dla muzeum działającego zegara którego podstawą była zegarowa tarcza kamienna przypadkowo odnaleziona w piwnicach UM z roku 1850. Podobno drugie takie znalezisko w Europie. Tutaj musiałem wykonać od początku cały mechanizm ale już współczesny. Standardowo silnik krokowy przekładnia i sterowanie elektroniczne.
  Ciągle te moją działalność traktuję hobbistyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kod antyspamowy * Ważność kodu antyspamowego wygasła. Podaj kod ponownie.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.