Pulpit EU/EP07 – dokumentacja techniczna

Bardziej swobodne opisy można poczytać w kategorii Pulpit EU/EP07, jeśli jednak ktoś jest zainteresowany techniczną stroną projektu, to służę dokumentacją. To jest projekt rozwojowy, więc i dokumentacja będzie się zmieniać, zatem zapraszam tu od czasu do czasu. Jak czas pozwoli będę aktualizował zawartość.

Materiały pomocnicze:

 • MaSzyna_kalibracja_hamulcow-miernikow – wersja 1.44, wielomian piątego stopnia działa z exe 478 i nowszymi (arkusz .xls)
 • SZK v4.0 pcb – sterownik zasilania kontrolek (projekt płytki)
 • SWNN v5.0 – sterownik woltomierza niskiego napięcia (schemat i projekt płytki)
 • SMNN v2.2 – sterownik mierników niskiego napięcia (schemat i projekt płytki)
 • SPMM v1.1 – sterownik podświetlenia mierników i manometrów (schemat i projekt płytki)
 • A2SS v1.0 – konwerter sygnału analogowego na wartość prędkości (schemat, projekt płytki i wsad do mikrokontrolera ATmega88PA (FuseBity: Low 0xE2, High 0xDF, Ext 0x07)
 • SZB v1.0 – sterownik zasilania buczka (schemat i projekt płytki)
 • panele_pulpitu – rysunki w skali 1:1 paneli mierników i przełączników (pliki .pdf)
 • nastawniki – rysunki zębatek i tarcz enkoderów nastawników jazdy i bocznikowania

Wszystkie załączone pliki schematów (.sch) i projektów płytek (.pcb) można otwierać bezpłatnymi programami ExpressSCH i ExpressPCB.
Wsad do mikrokontrolera (.hex) można wgrać programem eXtreme Burner AVR przy użyciu programatora USBasp.

Zmiany wprowadzone do exe 180212 w patchu 18.01 pozwalają w końcu przejść na nową wersję symulatora w połączeniu z pulpitem wykorzystującym PoKeys. Niestety nowości w klawiszologii, które weszły wraz konwersją symulatora na C++ uniemożliwiały skutecznie działanie. Na szczęście teraz można dopasować konfigurację PoKeys oraz klawiszologię w pliku  eu07_input-keyboard.ini i cieszyć się nowościami w połączeniu z realistycznym pulpitem. Nie obędzie się, jak wspomniałem, bez rekonfiguracji niektórych wyjść (np. załączanie WSa, syreny czy obsługi czerwonych świateł na czole) ale można to dość łątwo zrobić. Na szczęście większość pozostała bez zmian co dotyczy również kalibracji mierników i hamulców. Ten fragment pliku eu07.ini można sobie spokojnie skopiować ze starszej wersji symulatora. Można także korzystać z wyżej zamieszczonego arkusza kalibracyjnego.

2 komentarze do “Pulpit EU/EP07 – dokumentacja techniczna

 1. Dziękuję za sugestię.
  Pomyślę o tym uaktualniając dostępną tu dokumentację. Niestety wymaga to trochę czasu i jak tylko go znajdę… nadchodzą długie zimowe wieczory 😉 to jest szansa, że pojawi się nowsza wersja.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kod antyspamowy * Ważność kodu antyspamowego wygasła. Podaj kod ponownie.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.